Jak se zrodilo moderní skládání z papíru?

Skládání papíru původně jen pro elitu

Skládáním papíru se jako první zabývali Japonci asi v 2. století našeho letopočtu. V současnosti jsou papírové modely velmi oblíbené, jelikož jde o cenově dostupnou zábavu. V počátcích se však skládání věnovala pouze elita a nešlo jen o zábavu. Japonští mniši skládali figurky pro náboženské účely, složení papíroví motýli zdobili lahve na svatebních hostinách, papírové složené dárkové obaly se používaly jako symbol upřímnosti a čistoty.

Tehdy byl totiž papír poměrně drahý. Jakmile se stal cenově dostupnějším, skládání se začali věnovat i běžní lidé. Vytvářeli skládaná přání a obálky pro korespondenci, učitelé matematiky skládali nejrůznější tvary, na nichž dětem demonstrovali geometrii.

1 přání za 1000 složených jeřábů

V Japonsku existuje starověká legenda, podle které se vám splní přání, pokud sami složíte tisíc papírových jeřábů. Některé varianty legendy tvrdí, že se vám nesplní jedno přání, ale získáte věčné štěstí, uzdravení z nemoci nebo dlouhý život.

Moderní variace skládání papíru

V tradičním pojetí bylo zakázáno papír stříhat či lepit, ale standardy se během let značně uvolnily. Stříhání a lepení totiž umožňují vytvářet ještě působivější papírové modely. Kromě toho se už dávno nepoužívá pouze klasický papír. Lidé skládají z papíru balícího, scrapbookového, ručně vyrobeného, nebo tvrdšího.

Také všechny naše papírové modely jsou zhotovené z tvrdého a pevného papíru, aby déle vydržely, a skládají se z několika dílků. Stříhat se nemusí, vše je připraveno, budete ovšem potřebovat štětec a lepidlo, které pro vás také máme. Vyzkoušíte si i vy složit skládačku od PaperTime?

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Skládačky z papíru,
které vás nadchnou

Zábavu si s našimi papírovými dekoracemi užije celá rodina. Hotové skládačky jsou navíc stylovým doplňkem interiéru a taky perfektním dárkem pro každého. Mrkněte, co všechno jsme si pro vás připravili!

Objevte svět PaperTime
Vyberte si
Naše papírová rodina se každou chvilkou rozrůstá, a na své si tak přijdou nejen tradiční kočkomilové a pejskaři. Vyberte si skládačku, která vám do oka padne nejvíc!
Doma poskládejte
V obálce vám přijde nastříhaná skládačka, ke které stačí už jen štěteček a lepidlo — všechno najdete v našem e-shopu. Postupujte podle jednoduchého návodu a za chvíli máte hotovo.
Poplácejte se po rameni
Dobrá práce! Malé skládačky zaberou 20 minut, ty nejsložitější i několik hodin. Jedno je ale jisté! Skvělý pocit po poskládání budete mít úplně vždycky.
Zútulněte interiér
Teď už jen stačí namyslet, kam si své nové umělecké dílo vystavíte. A pak hurá zpátky do e-shopu, protože skládačky PaperTime jsou kapku návykové.

Skládačky z papíru pro děti

Naše skládačky doporučujeme pro děti od 7 let. Krásně rozvíjejí jemnou motoriku, kreativitu a schopnost soustředit se. Tvorba 3D parťáka navíc podporuje u dětí obrazovou a prostorovou představivost. A ta rozzářená očka po slepení posledního kousku jsou zkrátka k nezaplacení.

Skládačky z papíru, které myslí na planetu

S námi darujete dvakrát. Za každou jednu objednávku necháváme prostřednictvím organizace One Tree Planted zasadit jeden strom tam, kde to naše planeta potřebuje nejvíc. Věříme totiž, že každý jeden malý ekologický krůček se počítá!

Přečtěte si více

Jak jsme s papírovými modely začali?

Nápad vytvořit hravé papírové modely vznikl už před několika lety. Cesta k realizaci nebyla snadná, ale teď už víme, že jsme udělali dobře. Naše papírové modely dělají radost spoustě lidem. Pevně věříme, že budou bavit i vás. Hrajte si s námi!

Pro koho jsou papírové modely určené?

Náš záměr je vytvářet pro zákazníky originální papírové modely jako designové doplňky. Budou pro vás mít kouzlo v tom, že si je sami poskládáte a domovu tak dáte něco ze sebe. Něco, k čemu máte hlubší vztah. A našim papírovým modelům to sluší nejen v obývácích, ale i v dětských pokojích.

Jak skládat papírové modely?

Papírové modely pro děti, rodiče i milovníky designu. S originálními dekoracemi si pohraje každý. Vše je navíc velmi jednoduché. V balení dostanete vyřezané díly z kvalitního italského papíru, které budou připravené i s ohyby, a k tomu návod. K dostání je také speciální lepidlo a štěteček. Složení papírového modelu bude otázkou jedné kreativní chvíle.